Uzyskanie gwarancji, limitu okresowego wiąże się z koniecznością przygotowania sporej ilości dokumentacji. Ich analiza zajmuje również określony czas, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Dołożymy wszelkich starań aby skrócić termin udzielenia odpowiedzi do minimum.
Pierwsza część dokumentacji
- Pełnomocnictwo brokerskie
Jest to podstawowy dokument na podstawie którego możemy rozpocząć współpracę oraz uzyskać w Twoim imieniu ofertę w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że podpisanie tego dokumentu nie wiąże się dla Ciebie z żadnymi obowiązkami i kosztami.
2. Wniosek o wydanie gwarancji/udzielenie limitu
We wniosku określamy oczekiwany limity gwarancyjne, przedstawiamy informacje odnośnie firmy, jej sytuacji, historii kontraktów.
3. Dokumentacja finansowa
Niezbędna do oceny sytuacji finansowej i wiarygodności Twojej firmy. Na tej podstawie firma ubezpieczeniowa zaproponuje limity gwarancyjne jakich może Ci udzielić.
Firmy na pełnej księgowości:
- Bilans za poprzednie 3 pełne lata
- Rachunek zysków i strat za zakończone miesiące bieżącego roku
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą:
- Pit 36 za ostatnie 3 lata
- KPiR za ostatnie 3 lata
- KPiR za zakończony miesiąc bieżącego roku narastająco
- Oświadczenie majątkowe
W przypadku osób na ryczałcie klient przedstawia PIT28
UWAGA. W przypadku firmy działających na rynku krócej niż 3 lata, przedstawiamy w/w dokumentację za cały okres działalności firmy
4. Referencje.
Tu obowiązuje zasada: im więcej tym lepiej, im większe tym lepiej. Ubezpieczyciele chcą mieć pewność, że realizowałeś już podobne kontrakty, czy występowały opóźnienia, problemy z realizacją.
Druga część dokumentacji
Na podstawie powyższych dokumentów ubezpieczyciel zaproponuje Ci limit gwarancyjny, wstępne stawki jakie będą Cię obowiązywały przy wydawaniu gwarancji. Jeżeli to zaakceptujemy, będziemy musieli przedstawić dodatkowe dokumenty niezbędne do przygotowania umowy.
- Opinie bankowe
- Zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu
- Dodatkowe dokumenty niezbędne do ustanowienia zabezpieczeń
Zabezpieczenie umowy
Każda umowa o udzielenie gwarancji musi być zabezpieczona. Minimum to są weksle podpisane przez Spółkę/osobę fizyczną. Sporadycznie, przy dużych limitach dla firm w słabszej kondycji może to być cesja na nieruchomości, przewłaszczenie na parku maszynowym.
Po podpisaniu umowy o udzielenie limitu mamy z górki, po Twojej stronie zostaje zacząć przeglądać ogłoszenia przetargowe i decydować do których Twoja firma będzie przystępować. My zajmiemy się ich zabezpieczeniem.